Black Ocean – K-POPowe tabu

Na swój pierwszy artykuł wybrałam temat kontrowersyjny, który stał się po części tematem tabu. Artykuł będzie składał się z trzech części, definicji black oceanu, przedstawienia zespołów, które padły jego ofiarami oraz mojego skromnego zdania.

41b704e22cd314dd1bc08e05e9c019b1b2635fcc_hq.jpg

Czym jest black ocean?

Black ocean – trend na k-popowych koncertach, który polega na  wyłączeniu lightsticków oraz telefonów na czas wyjścia na scenę jakiegoś zespołu. Ma to na celu pokazać brak wsparcia dla tego zespołu. Często temu zjawisku towarzyszy cisza. Nazwa Black ocean jest zamiennie stosowana z określeniami  „10 minut” oraz„10-minutowy incydent”.

Seventeen_1449255813_af_org.jpg

Ofiary black oceanów:

 • Girls’ Generation – otrzymały go podczas Dream Concert w 2008 roku, ich fanów jeszcze nie było za wiele, a przez ich aroganckie zachowanie została zawiązana współpraca, między trzema najbardziej potężnymi fandomami, która nosiła nazwą CARTEL(CA Cassieopia –TVXQ, TR Triple S – SS501 oraz EL od ELF – Super Junior). Te trzy fandomy chciały pokazać nowemu zespołowi na scenie, gdzie jest ich miejsce. Po piosence „Gee” dziewczyny stawały się coraz bardziej sławne, więc CARTEL został rozwiązany.
 • LOVELYZ – 6 Grudnia 2015 roku podczas „Pepsi Concert” dziewczyny doświadczyły tego nieprzyjemnego zjawiska. Dlaczego? Są różne teorie, najmniej prawdopodobną jest ta, która głosi, że zostało to dokonane przez fanów INFINITE, ponieważ jaki sens jest w bojkotowaniu młodszego zespołu z tej samej wytwórni. Inna teoria bardziej prawdopodobna głosi, że to z powodu dodania do zespołu Seo Ji Soo. A kolejna zaś, że z powodu tego, że w telewizji dziewczyny dostały miano sunbae.
 • T-ARA – pierwszy raz doświadczyły tego w 2012 roku podczas World Conversation Congress K-pop Nature+ Concert z powodu skandalu na temat znęcania się nad członkinią zespołu(Hwayoung). Drugi zaś miał miejsce podczas Dream Concert w 2014 roku, prawdopodobnie był on spowodowany odejściem z zespołu Hwayoung. Cała odpowiedzialność za wszystkie zdarzenia została zrzucona na zespół, jednakże nikt nie wziął pod uwagę ich CEO Kim Kwangsoo, który nie najlepiej radził sobie z zarządzaniem wytwórnią, która miała pod sobą tylko jeden zespół. Fani swoje niezadowolenie pokazali na koncercie, jakby dziewczynom nie było już ciężko z powodu odwołanych programów i koncertów, zamknięciu ich fancafe, plotką o znęcaniu się oraz celowych wykluczeni z działalności muzycznej.
 • TWICE – Podczas MAMA 2016 roku otrzymały połowiczny black ocean, ponieważ połowa fanów na Sali nie zgadzała się z ich wygraną w kategorii „Song of the Year”.
 • BTS – Mówi się, że to nie był black ocean jednakże tak wyglądał. Dlaczego widownia podczas MMA 2016 była ciemna tylko przy występie BTS? Przepraszam, ale według mnie odpowiedź „chcieliśmy zaoszczędzić baterię” brzmi trochę jak wytłumaczenie „pies zjadł mi pracę domową”. Czemu na innych zespołach nie było tej oszczędności? Oficjalnie black oceanu nie było, jednakże jestem subiektywna w tym przypadku(choć nie jestem ARMY).
 • EXO – Byli ofiarami black oceanów na początku działalności, było to spowodowane ich fandomem, wtedy jeszcze Exotic, który często wdawał się w wojny z takimi fandomami jak ELF(SuJu), Baby(B.A.P) oraz LOVE(NU’EST) itp. Wtedy jednakże ich fani mieli włączone swoje ligsticki, tylko fani pozostałych zespołów robili bojkot. Kolejny raz doświadczyli tego podczas występu na SBS FM 20th Anniversary Concert w 2016 roku i była to akcja zorganizowana przez ich własny fandom EXO-L, bardzo wiele z nich miało wyłączone lightsticki. Nagrania, które pokazywały jak ciemna była wówczas widownia zostały usunięte lub zgłoszone i niestety już nie można ich odnaleźć w sieci. Kolejny bojkot był szykowany na galę MAMA w 2016 roku, jednakże nie doszedł on do skutku.
 • SEVENTEEN – Black oceanu doświadczyli na koncercie MAMA w 2015 roku. Liczba ich fanów była mała, nie mieli jeszcze oficjalnej nazwy fandomu, ani lightsticków. Od ich debiutu nie minęło zbyt dużo czasu. Zaraz po ich występie pojawił się komentarz w Internecie o treści: „Nie było wtedy za dużo lightsticków, a fani Seventeen jeszcze nie mają swojego, ale fani pozostałych zespołów byli na tyle uprzejmi, że wyłączyli swoje. Jak miło z ich strony, prawda?”.

2b59a4663d3d4556d42947aebb3c4a7f40e4e492_hq.jpg

Ogólnie trudno jest stwierdzić, czy black ocean został zrobiony czy nie, jak na przykład w przypadku BTS. Niestety na ten temat oficjalne źródła nic nie mogą powiedzieć, gdyż jest to działanie umówione przez fanów.

 

Jestem całkowicie przeciwna takiemu zachowaniu. Co artyści zawinili? Może oni będą się na scenie uśmiechać i dalej dawać z siebie wszystko, ale na pewno ich to rani, że inni nie doceniają ich wysiłku.

Nie podoba mi się też tendencja do robienia black oceanu przez złe zachowanie ich fanów, niestety oni nie mogą odpowiadać za ludzi, którzy należą do ich fandomu. Zresztą czy wojny między fanami nie mogą się odbywać tylko pośród nich? Muszą wciągać w to artystów?

Nawet jeżeli powstało przekonanie, że zespoły odnoszą ogromy sukces, jeżeli otrzymują na początku działalności 10 minut to i tak uważam to za kompletny brak szacunku. Jestem zdania, że taka działalność powinna być zakazana na koncertach, gdyż rani ona nie fanów, a artystów, którzy często gęsto są o wiele bardziej wrażliwi niż przeciętni ludzie.

 

Znacie już moje zdanie na ten temat, a ja jestem ciekawa co Wy o tym myślicie. Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach 🙂

 

By w artykule nie było tylko samych przygnębiających zdjęć dodaję przykład kilku fandomowego oceanu.

maxresdefault.jpg

Pamiętajmy wszyscy jesteśmy wielką rodziną!

3 odpowiedzi na “Black Ocean – K-POPowe tabu”

 1. To trochę nie w porządku by coś takiego robić jakiemukolwiek zespołowi! Nawet jak go się nie lubi.
  Co do black oceanu dla BTS to w sumie też się zgadzam, że on zaistniał. W sumie ich fandom ARMY często obraża innych artystów i wywołuje wojny. Mam nadzieję, że przez to się czegoś nauczyli!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s