Koreańskie gry pijackie

Korea to kraj, w którym młodzi, i nie tylko, ludzie często wychodzą pić, aby urozmaicić sobie tą przyjemność tworzą miliony gier pijackich. Ogólnie Koreańczycy mówią, że są krajem 400 gier.

v205Dg.gif

 

Chociaż może niektórzy z naszych czytelników jeszcze nie mogą pić alkoholu, mogą czasami te gry zauważyć w programach rozrywkowych, gdy idole grają w nie na trzeźwo. Poniżej przedstawię listę gier, o których słyszałam lub chociaż widziałam w Internecie wraz z opisem! Zabawę czas zacząć!

 

Zakrętka/Buttle Cup

zakrętka.jpg

Potrzebne:

 • Butelka(/ki) soju
 • Ilość ludzi dowolna im więcej tym lepiej

Opis:

Jedna z najłatwiejszych gier, do których potrzebujesz jedynie zakrętki od swojego soju. Osoba zaczynająca skręca część zabezpieczającą szczelność zakrętki i pstryka palcami, jeżeli rulonik dalej jest na zakrętce podaje kolejnej osobie. Osoba kolejna również pstryka i powtarza krok do odpadnięcia wcześniej zrulowanej części zakrętki. Kiedy w końcu ktoś pstryknie i sprawi, że rulonik odpadnie wszyscy pozostali(poza tą osobą, która strąciła) piją. Można zrobić też wersję, gdzie ta osoba wybiera kto ma pić.

 

Wysoko-Nisko/High-Low

HighLow.jpg

Potrzebne:

 • Zakrętka od soju(może być użyta w poprzedniej grze)
 • Im więcej ludzi tym zabawniej.

Opis:

Kiedy skończycie pierwszą grę z zakrętką możecie przejść do kolejnej, używając tej samej rzeczy. Tę grę zaczyna ta sama osoba, co rozpoczynała poprzednią grę. Na czym ona polega? Wewnątrz każdego kapsla od soju jest napisany numer i my wybieramy przedział cyfr możliwych np.: przedział od 1 do 50. Pozostałe osoby mają za zadanie zgadnąć co to za numer, prowadzący jedynie może dawać każdemu podpowiedź odpowiadając im „większa” lub „mniejsza”. Pierwsza osoba, która zgadnie pierwsza jest bezpieczna i nie pije, jednakże prowadzący grę i pozostali piją shota.

Baskin Robbins 31:

Potrzebne:

 • Ludzie(najlepiej mniej niż 31)

Opis:

Firma Baskin Robbins jest znana z 31 przepysznych smaków lodów, ale w Korei również jako gra pijacka, gdzie liczba 31 jest tą, której chcemy uniknąć. Gra polega na liczeniu od 1 do 31 i lepiej nie być osobą, która mówi 31, gdyż ona przegrywa i pije. Pierwsza osoba zaczyna od „jeden”, jednakże może równie dobrze powiedzieć „jeden, dwa” lub „jeden, dwa, trzy”. Kolejna osoba kontynuuje liczenie i również może powiedzieć jedną liczbę, dwie lub trzy kolejne to zależy od osoby. Osoba będąca 31 musi wypić shota. Gra ta również ma inne wersje, na przykład uroczą, gdzie każda cyfra musi być powiedziana w uroczy sposób i może być grana w języku angielskim.

 

삼 육 구(Sam Yuk Gu)

Potrzebnie:

 • Ludzie

Opis:

Gra, która również może być grana w języku angielskim lub polskim. Jest to kolejna gra z liczeniem. Jedynym haczykiem w niej jest to, że nie powinno się mówić cyfr 3, 6 czy 9(삼, 육 czy 구) lub tych, które je posiadają w sobie, zamiast tego ta osoba musi klasnąć.

Przykład gdy gra 5 osób:

 • Osoba 1: 일(il/one/jeden)
 • Osoba 2: 이(ee/two/dwa)
 • Osoba 3: *klaśnięcie*
 • Osoba 4: 사(sa/four/cztery)
 • Osoba 5: 오 (oh/five/pięć)
 • Osoba 1:*klaśnięcie*
 • Osoba 2: 칠 (chil/seven/siedem)
 • Osoba 3: 팔 (pal/eight/ osiem)

I tak dalej… Jeżeli ktoś powie liczbę, która powinna być zastąpiona klaśnięciem lub pomyli się w liczeniu i to naruszy ciągłość gry musi wypić. Gra staje się bardziej interesująca, gdy dochodzi się do 30, ponieważ każda liczba jest klaśnięciem, a wyjątkiem jest „33” na które jest podwójne klaśnięcie.

 

Titanic/The Sunmarine(Titanic/Łódź podwodna)

Potrzebne:

 • Piwo*
 • Butelka soju*
 • Duża szklanka
 • 50ml shot

*  równie dobrze można użyć innych alkoholi 

Opis:

Do dużej szklanki wlewamy piwo na tyle, by jak wrzucimy shota nic się nie wyleje. Gra polega na stopniowym nalewaniu soju do 50 umieszczonej w piwie przez kolejne osoby. Przegrywa ten, który doleje ostatni i 50 utonie w piwie. Za karę musi wszystko wypić.

 

Gra głupców/ Fools Game/바보 게임

FoolsGame-1024x793.jpg

Potrzebne:

 • Ludzie

Opis:

W tej grze pierwszy uczestnik zaczyna mówiąc jedną cyfrę z przedziału 1 do 5  i w tym samym pokazując palcami inną. Np.: pierwszy uczestnik mówi 1 i pokazuje 3 palce, tak więc jest bezpieczny, kolejny uczestnik musi powiedzieć ile palców zobaczył u przeciwnika i pokazać również inną ilość palców niż poprzednik. Przegrywa się, gdy pokazuje się tyle samo palców, co liczbę wypowiedzianą lub jak nie powie się cyfry poprzedniego uczestnika.

 

Gra na wyczucie/Sense Game

SenseGame-1024x902.jpg

Potrzebne:

 • Ludzie

Opis:

Najbardziej popularna wśród studentów gra. Polega ona na odliczeniu od 1 do x(ilość graczy) nie po kolei, w ten sposób by nie powiedzieć tej samej liczby. Przegrywają i piją ci co powiedzieli tę samą liczbę lub powiedzieli ostatnią liczbę. Można w nią grać bez alkoholu, jednakże jest ona grą pijacką.

 

Bunny Bunny

Potrzebne:

 • Im więcej osób tym lepiej

Opis:

Rozpoczyna osoba mająca „to” mówiąc dwukrotnie „Bunny Bunny” i przekazuje „to” innej osobie z grupy. Nowa osoba, która otrzymała „to” musi powiedzieć „Bunny Bunny” i przekazać kolejnej osobie z grupy, trudność tej gry polega na tym, że obok osoby mającej „to” dwie osoby delikatnie tańczą i mówią „당근”( tang-geun/marchewka). Gra toczy się bardzo szybko, dlatego więc jak osoba mająca „to” nie da rady z „bunny bunny” lub jedna z osób obok niej nie powie „당근” jest naruszenie ciągłości i wtedy ta osoba, która ją naruszyła musi pić.

 

Image Game 이미지 게임

image.jpg

Potrzebne:

 • Ludzie

Opis:

Bardzo łatwa gra, która polega na „głosowaniu”. Pierwsza osoba zaczyna jakimś tekstem np.: „Osoba najbardziej popularna pośród mężczyzn/kobiet” lub „Nigdy nie paliłem” . Wtedy każdy wskazuje palcem na osobę, którą za taką uważa. Osoba, która otrzyma najwięcej głosów musi pić.

 

Apartment Game(아파트 게임)

Potrzebne:

 • Ludzie

Opis:

Gra jest bardzo łatwą grą na liczenie, gdzie może grać bardzo wiele osób. Zaczyna się od krótkich okrzyków

아-파-트 (A- Pa-Tu)

아파트x3

Po okrzykach buduje się wieżę z rąk(jedna osoba kładzie rękę na drugiej osobie). Jedna osoba(najlepiej pomysłodawca) wymyśla jakąś liczbę pięter naszego apartamentowca i zaczyna liczyć, gdy mówi „pierwsze piętro” osoba, której ręka jest na samym spodzie kładzie tę dłoń na samej górze. Czynność powtarza się aż do piętra, które wymyśliła osoba zaczynająca grę. Ten, który robi za ostatnie piętro(np. 16 na 16) musi pić.

 

Mandoo만두

Potrzebne:

 • Ludzie

Opis:

Gra wydaje się troszkę skomplikowana jeżeli chodzi o opis, jednakże taka trudna nie jest. Zacznijmy może od samej nazwy mandoo(만두) to koreański pieróg. Opiszę grę w krokach.

 1. Gra rozpoczyna się od tego, że wszyscy trzymają ręce złożone do wewnętrznej strony dłoni tak, że kciuk dotyka pozostałych palców(tworzy swego rodzaju figurę stożkową).
 2. Pierwsza osoba rozpoczyna piosenkę, wszyscy dalej mają złożone palce.
 3. Wszyscy gracze mają do wyboru 2 opcje. Zamkniętą dłoń jak opisane jest w pkt. 1., co liczy się jako 0 punktów oraz otworzenie dłoni(jak papier w papier, kamień, nożyce), co jest liczone jako 5(jest też wersja o odwróconej punktacji).
 4. Gracz mówi jakiś numer(musi być podzielny przez 5) i pokazuje dłoń.
 5. Maksymalna liczba jaka może zostać wypowiedziana to liczba graczy razy 5, np. przy 6 graczach, maksymalna liczba wypowiedziana to 30.
 6. Gdy liczba zostanie wypowiedziana wszyscy gracze pokazują swoje dłonie.
 7. Liczbę punktów pokazanych sumuje się i porównuje do chcianej liczby(np. mówią, że chcą 10, wśród 5 graczy 3 pokazuje złożone palce, a 2 otwarte, liczy się z tego sumę, wychodzi 15, czyli za dużo wszyscy ponawiają grę, jeżeli jednak 3 osoby otworzyły dłonie, a dwie zostawiły zamknięte i suma wynosi 10, to te osoby, które miały mandoo są bezpieczne, a gra toczy się dalej wśród tych pozostałych 3 graczy).
 8. W tę grę gra się tak długo dopóki nie zostanie tylko jeden gracz, wtedy on przegrywa i musi pić.

 

Gra Śmierci/ The Game of Death /더게임 오브데스

Na nagraniu do 1:40

Potrzebne:

 • Ludzie

Opis:

Jest o wiele bardziej zabawnie jeżeli gra w to wiele osób. The Death Game zaczyna się od pokazywania osób po poniższej przyśpiewce.

신난다! 재미난다! (Sinanda! Jaeminanda!)

더개임어브데스! (The game of death!)

Na ostatnie osoba pokazuje palcem na kogoś innego. Osoba rozpoczynająca grę szybko podaje numer i liczy się zgodnie ze stroną wskazaną, osoba mówiąca liczbę jest numerem 1. Liczy się by otrzymać wcześniej wypowiedziany numer. Osoba, na którą ten numer przypadł przegrywa i pije.

 

클레오파트라 (Cleopatra)

Potrzebne:

 • Ludzie

Opis:

Jest to przyśpiewka, która prowadzi do picia. Niżej wstawiamy tekst:

Hangul (한글):

안녕 클레오파트라

세상에서 제일가는

포테이토칩

Romanizacja:

Annyeong keullaeohpateuhra

Saesangaeseo jaeilganeun

Potaetochip

Pierwsza osoba, która zaczyna śpiewać zaczyna od normalnego lub niskiego tonu. Zadaniem kolejnych osób jest zaśpiewanie o ton lub kilka tonów wyżej niż ich poprzednik. Dodatkowo, można dołączyć do tego taniec. Osoba, która zaśpiewa za nisko lub pomyli tekst przegrywa i pije.

 

Dodatkowo do picia w Korei istnieją przyśpiewki.

마셔라! (Pij!)

To chyba najbardziej znana przyśpiewka, jaką można usłyszeć w Korei. Używana wśród grona przyjaciół by pili szybciej. Tekst poniżej

Hangul:

마셔라 마셔라 마셔라

술이들어간다

(쭉~쭉쭉 쭉쭉)x2

언제까지 어깨 춤을 추게 할거야~

내 어깨를 봐~

탈골됐잖아~

탈골 탈골 탈골 탈골 탈골

Romanizacja:

Masheora masheora masheora

Sulideuleoganda

Jjuk~jjuk jjuk jjuk jjuk x2

Eonjeh kkaji eoggae chumeul chugeh halkaya

Nae eoggaereul bwa

Talgohldwaetjanha

Talgohl talgohl talgohl talgohl talgohl

(Do 15 sekundy)

Zazwyczaj śpiewa się ją po grach, gdzie ktoś musi pić po przegranej.

Orchard Road One Shot Song

Ta piosenka jest używana na melodię koreańskiej piosenki dziecięcej과수원길 (The Orchard Road) i zamienienia kilku słów na słowo원샷 (one shot). Oryginalną piosenkę możecie wysłuchać tu. Tekst zmodyfikowanej piosenki:

Hangul:

동구 밖 과수 원샷!

아카시아 꽃이 투샷!

하얀 꽃 쓰리샷!

이파리 포샷!

눈송이처럼 파이브 샷!

Romanizacja:

Donggoo bwa gwasu wonshat!

Ahkashiah gochi tooshat!

Hayan gochi seurishat!

Ipari poshat!

Noonsongicheoreom paibeushat!

Niestety nigdzie nie znalazłam do tego nagrania.

 

Na pewno nie są to wszystkie gry pijackie z Korei, ale tylko te najbardziej popularne. Mam nadzieję, że chociaż trochę je opisałam i przedstawiłam. W komentarzach możecie zawsze dać znać czy to co napisałam jest zrozumiałe 😉

3 odpowiedzi na “Koreańskie gry pijackie”

  1. Ponieważ są to gry, w które nie trzeba grać z alkoholem i często pojawiają się w programach rozrywkowych. Dodatkowo są też osoby dorosłe, które czytają naszą stronę. Jak nie chcesz przecież nie musisz o tym czytać.
   ~Neko

   Polubienie

 1. Świetny artykuł. Tylko wy opisałyście gry koreańskie, które pojawiają się w programach. Dzięki temu chociaż wiem o co chodzi. Nawet nie wiedziałam, że one początkowo służyły do picia alkoholu…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s